Kim Milyoner Olmak İster Yarışma Programı 2020

Kim Milyoner Olmak İster Yarışma Programı 2020

Kim Milyoner Olmak İster Yarışma programı, yayın hayatına sunucusu Kenan Işık (2011-2014) ile başladı, geçirdiği talihsiz kaza sonucu yerine sanat dünyasından birçok dostu (İlber Ortaylı, Haluk Bilginer, Halil Ergün, Zafer Ergün vb.) geçici olarak görev al..

‘’Kim Milyoner Olmak İster?’’ yarışma programı 2011 yılından bu yana ATV’de yayınlanan bir bilgi yarışmasıdır.

Kim Milyoner Olmak İster Yarışma programı, yayın hayatına sunucusu Kenan Işık (2011-2014) ile başladı, geçirdiği talihsiz kaza sonucu yerine sanat dünyasından birçok dostu (İlber Ortaylı, Haluk Bilginer, Halil Ergün, Zafer Ergün vb.) geçici olarak görev aldı. Daha sonra sanat dünyasının iz bırakmış isimlerinden Selçuk Yöntem (2014-2017), dostu Kenan Işık’tan sunuculuk görevini devraldı. Selçuk Yöntem’in üç yıllık göz dolduran sunuculuk kariyeri sonrası, sunuculuk görevini Suskunlar dizisinden tanıdığımız ünlü oyuncu Murat Yıldırım (2017-2019) üstlendi. Murat Yıldırım’dan sonra ise ünlü oyuncu ve eski manken Kenan İmirzalıoğlu hala Kim Milyoner Olmak İster yarışması sunuculuğunu başarılı bir şekilde devam ettirmektedir.

Kim Milyoner Olmak İster Sunucuları
Kim Milyoner Olmak İster Sunucuları

Program birçok ülkede farklı isimlerde yayınlanıyor ve kurallar her ülkede benzerlik gösteriyor. Kim Milyoner Olmak İster yarışma programı Türkiye’de, her Salı ve Cumartesi akşamlar saat 20.00’de izleyicileriyle buluşuyor. 1 milyon ₺’ye kadar uzanan yarışma ödülü ve aileler arasında da yarışma etkisi yaratması, 2011 yılından beri ekranların sevilen programı olmasını sağladı.

‘’Kim Milyon Olmak İster?’’ Yarışma Formatı

‘’Kim Milyoner Olmak İster?’’ yarışması toplamda 12 sorudan oluşuyor. 12 soruyu yanıtlamanıza yardımcı olması için yarışmacılara 3+1 adet joker hakkı tanınıyor.

 • Bu 12 sorunun bir tanesi, yarışmaya son yıllarda eklenen ‘’sesli soru’’ jokeridir ve bu sesli soru, ikinci ve yedinci soruların arasında bir soru olur. Sesli soruda önce size soruyla alakalı ses dinletilir, ardından soru sorulur.
 • 12 soru içerisindeki ikinci ve yedinci soru, baraj sorularıdır. Baraj sorularının amacı; yarışmada yanlış cevabı seçtiğinizde en son hangi baraj sorusunu geçtiyseniz o ödül sizin olur. Ayrıca yedinci sorudaki barajı geçtiğinizde, yarışmaya başladığınızdaki üç adet joker hakkınıza yeni bir joker daha eklenir ve toplamda dört adet jokeriniz olur.
 • Yedinci baraj sorusunu geçene kadarki önceki sorularda, soruları belli bir süre içerisinde yanıtlamanız zorunludur. Ancak yedinci baraj sorusunu doğru yanıtlarsanız geriye kalan sorularda bir süre zorunluluğu yoktur, yarışmacı istediği kadar düşünebilir ve kendini hazır hissettiğinde soruyu yanıtlar.
 • Her sorunun değeri ve zorluk derecesi katlanarak artar. Yedinci baraj sorusuna kadar her sorunun kendine özel yanıtlama süresi vardır ve Kim Milyoner Olmak İster yarışması tüm soruları doğru yanıtlayan yarışmacılarına 1 milyon ₺ ödül verir.
 • Eğer sorulan soruya cevap vermek istemiyorsanız ya da geldiğiniz aşamadaki kazandığınız ödül size yetiyorsa, istediğiniz zaman ‘’yarışmadan çekilmek istiyorum’’ diyerek yarışmadan çekilebilirsiniz. Yarışmadan çekildiğinizde hangi soruya kadar geldiyseniz o kadar ödülü anında alabilirsiniz.
 • Yarışmada ikinci soruyu geçtiyseniz ve yedinci soruya kadar herhangi bir soruda kaybettiyseniz, ikinci soru barajını geçtiğiniz için 1000TL ödülünüz garantidir. Eğer yedinci soru barajını geçerseniz ve yedinci sorudan sonraki sorularda yanlış yanıt verip kaybederseniz, yedinci soru barajı ödülü olan 15.000TL ödülünüz garantidir. Bu özelliği sayesinde Kim Milyoner Olmak İster yarışması dünya genelinde en ödül kazandıran bilgi yarışması unvanını yıllardır elinde tutmaktadır.

Sorular ve Soruların Ödülleri;

1. Soru – 500₺

2. Soru – 1000₺ (İlk Baraj Sorusu)

3. Soru – 2000₺

4. Soru – 3000₺

5. Soru – 5000₺

6. Soru – 7500₺

7. Soru – 15.000₺ (İkinci Baraj Sorusu)

8. Soru – 30.000₺

9. Soru – 60.000₺

10. Soru – 125.000₺

11. Soru – 250.000₺

12. Soru – 1.000.000₺

Yarışmacının Soruları Yanıtlaması İçin Süre Kısıtlaması;

                Soru Numarası              Yanıtlama Süresi
 1.ve 2. Sorular          15 saniye içinde yanıt verilmelidir.
  3.  4. 5. 6. ve 7. Sorular       45 saniye içinde yanıt verilmelidir.
                     Diğer Sorular        Süre kısıtlaması yoktur.

Yarışmacı Düşünürken Program Süresi Biterse Ne Olur?

Yedinci baraj sorusundan sonra yarışmacı istediği kadar düşünme hakkına sahiptir. Yarışmacı soruyu düşünürken program süresi biterse ne olur?

Yarışmacı, düşündüğü soruda program süresi biterse, bir sonraki program gününde ve saatinde ilk yarışmacı olarak o yarışmacı yarışmaya başlar ve tekrar istediği kadar düşünme süresi hakkı tanınır. Yarışmacı soruya yanıt verene kadar beklenir.

Kim Milyoner Olmak İster Jokerleri

Kim Milyoner Olmak İster Jokerleri
Kim Milyoner Olmak İster Jokerleri

Kim Milyoner Olmak İster? Yarışması jokerleri toplamda 3+1 adettir. Yarışmanın başında yarışmacıya ‘’yarı yarıya jokeri, telefonla arama jokeri, seyirciye sorma (uzmana sorma) jokeri’’ olmak üzere üç tanedir. Eğer yarışmacı yedinci baraj sorusunu da doğru bilirse yarışmacıya ‘’çift cevap hakkı jokeri’’ de verilir. Yarışmacı toplamda yarışma boyunca istediği zaman kullanması ve soruları yanıtlamaya yarımcı olması için 3+1 yani toplamda 4 joker hakkı tanınır.

Telefonla Arama Jokeri:

Telefonla Arama Jokeri
Telefonla Arama Jokeri

Telefonla arama jokeri, yarışmacı tarafından başvuru sırasında adını verdiği üç yakınından birini arayıp takıldığı soruda yardım isteyebilmesi jokeridir. Bu joker yarışmacı tarafından istediği soruda kullanılabilir.

Yarışmacının, soruyu seçtiği yakınına okuyup yakınının yanıtlaması için verilen toplam süre 30 saniyedir. Soru 30 saniye içinde aranan kişiye okuyup yanıtlanmalıdır.

Yarışmacı, yakınının soruya verdiği cevabı, kendi cevabı olarak vermek zorunda değildir. İsterse yakınının verdiği cevaptan başka bir cevabı da seçebilir.

Yarı Yarıya Jokeri:

Yarı yarıya jokeri
Yarı yarıya jokeri

 Yarışmacı, Yarı Yarıya Joker hakkını kullandığında, bilgisayar tarafından otomatik olarak belirlenen iki şık ortadan kaldırılır.

Böylece bu jokerle, yarışmacı arasında kaldığı şıklardan birini elemeyi hedefler.

Yarışmacı, isterse jokeri kullandıktan sonra yarışmadan çekilebilir.

Seyirciye Sorma-Uzmana Sorma Jokeri:

Uzmana sor jokeri daha önceden ‘’seyirciye sor’’ olarak adlandırılıyordu ancak Korona Virüs sonrası pandemi önlemleri gereğince stüdyoya seyirci alımları durduruldu ve seyirciye sor jokeri yerine ‘’uzmana sor’’ jokeri getirildi.

 Yarışmacı, istediği herhangi bir soruda, Kim Milyoner Olmak İster? Yarışmasının tek kazananı olan Arda Ayten’e takıldığı soru hakkında yardım istemek için görüntülü olarak bağlanır.

Yarışmacının, Uzman Arda Ayten’e soruyu okuyup cevap alabilmesi için 60 saniyesi vardır. Kim Milyoner Olmak İster? Uzmanı Arda Ayten, yarışmacının okuduğu soruya verdiği cevap her zaman doğru olmayabilir. Bu nedenle yarışmacı, Uzman Arda Ayten’in verdiği cevabı kendi cevabı olarak seçmek zorunda değildir.

Çift Cevap Jokeri:

Çifte cevap jokeri, yedinci soru olan baraj sorusunu doğru cevapladığı takdirde yarışmacıya verilir.

Çifte cevap jokerini kullanmak isten Kim Milyoner Olmak İster? yarışmacısı, arasında kaldığı iki cevabı da işaretleyebilir. Eğer yarışmacının seçtiği iki cevaptan ilki yanlış ise, yanlış çıkan cevap gri olarak işaretlenir. Yarışmacının seçeceği ikinci cevap için önünde üç seçenek kalmış olur.

Yarışmacı, çifte cevap jokerini kullandıktan sonra yarışmadan çekilemez. Yarışmacı jokerle beraber seçtiği iki cevapta da doğru yanıtı bulamazsa, yedinci soru baraj ödülü olan 15.000₺’yi alarak yarışmaya veda eder.

Kim Milyoner Olmak İster Kazananları

Yarışmanın önceki adı olan ‘’Kim 500Bin YTL İster?’’ adlı yarışmada daha önce hiç kazanan çıkmamıştı. Ancak YTL’nin adı TL’ye döndürülünce ve yarışmanın adının diğer ülkelerdeki adlara uygun olması istenince programın yeni adı ‘’Kim Milyoner Olmak İster?’’ olarak değiştirildi ve büyük ödül 1 Milyon TL yapıldı.

Şu ana kadar Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasının tek kazananı ve tek milyoneri Arda Ayten oldu.

1 Milyon TL’lik sorunun görülmesi bile tüm Türkiye’de büyük bir etki yarattı. Arda Ayten’in 1 Milyon TL’lik soruya gelmesi Kim Milyoner Olmak İster? yarışması için de çok sınırlı sayıda görülmüş ve son yıllardaki en büyük başarılarından biriydi. Arda Ayten’in 1 Milyon TL’lik soruya geldiği gün, ATV ekranlarında yayınlanan Kim Milyoner Olmak İster? yarışması reyting rekorları kırdı. Sosyal medyada da gündem olan Arda Ayten ve yarışma, tüm Türkiye’yi tek bir soruda topladı.

Arda Ayten, soruyu yanıtlamak için İstiklal Marşı’nı içinden okuyarak şıklardaki seçenekleri elleriyle hesapladı. Hesapladıktan sonra C:Toprak yanıtını verdi ve Kenan İmirzalıoğlu’na son kararım yanıtını verdi. Arda Ayten, stüdyoda bulunan ailesi ve tüm Türkiye sorunun cevabını nefeslerini tutarak bekledi. Bir anda konfetiler yağmaya başladı ve Arda Ayten, Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasının ilk kazananı ve milyoneri oldu.

KİM MİLYONER OLMAK İSTER? TARİHİNİN TEK KAZANANI ARDA AYTEN

Arda Ayten, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi ikinci sınıf öğrencisidir. 19 yaşında Kim Milyoner Olmak İster yarışmasını kazanan tam bir kitap kurdudur. Arda Ayten, yarışmayı kazandıktan sonra yaptığı ‘’Param olmadığı için senede sadece 150 kitap satın alabiliyordum.’’ sözleriyle tüm Türkiye’yi duygulandırdı.

Arda Ayten’in Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında gösterdiği bu başarı sayesinde, kendisine geleceği için büyük fırsatlar da yarattı.

Arda Ayten, şu anda Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasında ‘’uzmana sor’’ jokerini kullanan yarışmacılar için uzmanlık görevi yapıyor. Yarışmacılar zorlandığı konularda, Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasının tek kazananı olan Arda Ayten’e sorularını soruyor. Tek milyoner Arda Ayten, jokerlik görevi yaparak daha önce kendisinin de yarıştığı gibi yarışan diğer yarışmalara yardım etmeye çalışıyor.

Eski Yarışma ve Yeni Yarışma 2020 Arasındaki Farklar

Eski Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasının sadece adı değil kuralları da farklıydı. Kim Milyoner Olmak İster? yarışması, sürekli kendini yenileyen ve bu sayede hala kendini güncel tutabilmiş dünyayın en çok kazandıran yarışmalarından birisidir.

 ESKİ YARIŞMA                    YENİ YARIŞMA
JOKER HAKKIEski yarışmada telefon jokeri, seyirciye sorma jokeri ve yarı yarıya jokerleri olarak toplamda 3 tane.Bunlara ek olarak ‘’çift cevap jokeri’’ de eklendi ve yedinci baraj sorusu doğru cevaplandığı takdirde 3+1 olmak üzere toplamda 4 tane.
SORU SAYISIToplamda 15 adet soru vardır. Toplamda 12 adet soru vardır.
SÜRE KISITLAMASI Tüm sorularda süre kısıtlaması yoktur. Yarışmacı istediği kadar düşünebilir.Yedinci soruya kadar süre kısıtlaması vardır. Yedinci sorudan sonra süre kısıtlaması yoktur ve yarışmacılar istediği kadar düşünebilir.

Kim Milyoner Olmak İster? Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Kim Milyoner Olmak İster? Yarışmasına Başvurmak Ücretli Midir?

Hayır, yarışmaya başvurmak ücretsizdir.

 • Yarışmanın Bölümleri ve Çıkmış Sorularını Nerden Bulabiliriz?

Çıkmış sorular ve cevapları, programdan bir/birkaç gün sonra ATV’nin internet sitesinde yayınlanan bölümlerle beraber bulabilirsiniz.

 • Başvurusu kabul edilip mülakata çağrılan adayların ulaşım-konaklama ücreti karşılanıyor mu yoksa yarışmacı adayına mı aittir?

Yarışmacı adayının mülakat için yaptığı harcamalar, yarışmacı adayının kendisine aittir. Kim Milyoner Olmak İster? yarışması tarafından karşılanmaz.

 • Başvurumun kabul edilip edilmediğini nasıl anlayacağım?

Başvurunuzun durumunu başvuru yaptığınız yaptığınız ekrana girere, başvuru yaptıktan sonra size verilen başvuru numaranızla kontrol edebilirsiniz.

 • Başvuru numaramı kaybettim. Başvurumun kabul ediliğ edilmediğini nasıl anlayacağım?

Başvuru numaranızı kaybetmeniz sorun değildir. Başvurunuz kabul edilmesi durumunda 0850’li sabit bir hat tarafından aranıp başvurunuzun kabul edildiği konusunda bilgilendirilirsiniz.

 • Başvurumun kabul edilmesi durumunda direkt olarak yarışmaya katılabilir miyim? Tamamlaman gereken başka bir şey var mı?

Başvurunuzun kabul edilmesi demek direkt olarak yarışmaya katılmaya hak kazandınız anlamına gelmiyor. Başvurunuzun kabul edilmesi mülakatlara katılma hakkı kazandığınız anlamına gelir. Başvurusu kabul edilen adaylar, uygulanacak olan iki mülakatı da geçerse yarışmaya katılma hakkı kazanabilirler.

 • Kim Milyoner Olmak İster Mülakatlarda Ne Sorulur?

Başvurusu kabul edilip mülakatlara katılan yarışmacı adaylarına mülakatların ilkinde 25 adet genel kültür sorusu sorulur. Bu ilk mülakattaki performansına göre yarışmacı adaylarına ikinci ve ana mülakata katılma hakkı verilir. İkinci ve ana mülakatta yarışmacı adaylar daha dikkatli olmalıdır çünkü bu son mülakattır ve direkt olarak yarışmacı adayının yarışmaya katılıp katılamayacağını belirler. Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasına katılım için yapılan ana ve son mülakatta yarışmacı adaylarına tekrar 25 soruluk genel kültür sorusu sorulur. Sorulan genel kültür soruları genel olarak kolaydır ancak yarışmacı adayına ‘’Nasılsınız? Nereden geliyorsunuz? Yolculuğunuz nasıl geçti? Peki, şöyle olsaydı nasıl olurdu?’’ gibi yarışmacı adayını konuşturmayı, konuşma tarzını ve üslubunu öğrenmeyi amaçlayan sorular sorarlar. Yarışmacı adayı asıl ve son mülakattan da başarıyla çıkarsa yarışmaya katılma hakkı kazanır ve mevcut sırası yarışmacı adayına bildirilir.

 • Yarışmacıların yarışma içinde aldığı çekler gerçek mi? Yoksa ödülleri daha sonra mı veriliyor?

Yarışmacılar, kazandığı ödülü sunucunun önünde bulunan hazır çeklerden birini alır. Bu çekler kazanılan ödüllere göre sunucu tarafından yarışmacıya verilir. Yarışmacı sunucudan çekini teslim alır ve yarışmadan ayrılır.

 • Yarışmacıların cast ajanslarından seçildiği söyleniyor. Doğruluk payı nedir?

Her bir yarışmacı adayının başvurusu ekipler tarafından tek tek incelenir ve uygun görülürse mülakata çağrılır. Yarışmacılar cast ajanslarından seçilmiyor ancak eğer herhangi bir cast ajansına bağlı bir kişi de yarışmaya başvurmak istiyorsa diğer tüm insanlar gibi başvurabilirler.

 • Daha önceden ‘’Kim Milyoner Olmak İster?’’ Yarışmasına başvurmuştum ancak bana geri dönüş yapılmadı ve kabul edilmedim. Tekrar başvurabilir miyim?

Kim Milyoner Olmak İster? başvuru sistemi belirli aralıklarda bir yenilenmektedir. Başvurma şansını tekrar denemek isteyen yarışmacı adayı, tekrar başvuru formunu doldurarak başvurusunu yapabilir.

Kim Milyoner Olmak İster Yarışması Hakkında

Kim Milyoner Olmak İster yarışmasına her yıl ülkenin tüm bölgelerinden binlerce başvuru oluyor. Uzun süredir yayın hayatına devam etmesi ve dünyanın en çok kazandıran bilgi yarışması olması, Kim Milyoner Olmak İster yarışmasını izleyiciler tarafından çekici hale getiriyor. Yüzbinlerce soru içeriği ve hafıza tazeleme özelliği aileler arasında da bir yarışma havası yaratıyor.

Kim Milyoner Olmak İster yarışması bugüne kadar birçok kişiye ödül kazandırdı ve kazandırmaya da devam ediyor. Bu özelliği tüm dünyada sevilmiş olmalı ki dünyanın çeşitli yerlerinde aynı isimle ve benzer formatlarla yıllardır yayın hayatını sürdürüyor. Ayrıca Kim Milyoner Olmak İster yarışması hakkında çekilmiş filmler de mevcut. Bunlardan en ünlüsü ve 8 dalda Oscar almış Hint yazarlar tarafından yazılan ‘’Milyoner (Slumdog Millionaire)’’ filmidir. Bu filmde yoksul bir aileden gelen Hintli bir çocuğun, Türkiye’deki Kim Milyoner Olmak İster? yarışmasının benzeri olan bir yarışmaya katılıp hayatını değiştirmesi anlatılıyor.

Filmleri çekilen ve tüm dünya tarafından sevilen bilgi yarışması Kim Milyoner Olmak İster, yayın hayatına uzun bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Her gün seyirciler, yarışan yarışmacıların heyecanına ortak oluyor. Siz de genel kültürünüze ve kendinize güveniyorsanız, Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında şansınızı denemelisiniz. Bu sayede, maddi yükümlülük gerektiren hayallerinizi gerçekleştirmek için bilgiden geçen köprüyü kullanabilir, milyonlarca insanın da desteğiyle hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM